W trosce o zdrowy kręgosłup – rola rehabilitacji i fizjoterapii

Ostatnimi czasy niezwykłą popularność zyskuje zagadnienie fizjoterapii i rehabilitacji. Przyczyn tego stanu rzeczy należy szukać nie tylko w dużej liczbie chorych borykających się ze schorzeniami kręgosłupa, ale także ze zdecydowanie większą i pełniejszą wiedzą na temat roli rehabilitacji w dochodzeniu do zdrowia po urazach.

2

Schorzenia kręgosłupa to obecnie bardzo często spotykany rodzaj schorzeń, zarówno wśród osób młodych jak i starszych. Zagrożeniem dla kondycji kręgosłupa jest zarówno siedzący tryb życia i pracy jak również praca wymagająca użycia siły fizycznej. Do tego coraz mniej czasu poświęcamy na ćwiczenia i spacery na świeżym powietrzu. Zamiast tego wybieramy niezbyt dobrze wyprofilowaną kanapę z wysoką, zabójczą dla kręgów szyjnych poduszką. Kilkugodzinne wylegiwanie się przed telewizorem wcale nie sprawia, że czujemy się lepiej, przeciwnie – coraz ciężej podnieść nam się z kanapy, że już o gwałtownych schyleniu się nie wspominając.

Wciąż bagatelizujemy kręgosłup.

Schorzenia kręgosłupa dają dość wyraźne oznaki, jednak bardzo często mylimy je z innymi chorobami albo lekceważymy myśląc, że jak samo przyszło to i pewnie samo przejdzie. Nic bardziej mylnego. Kręgosłup bywa bardzo podstępny i może skutecznie zamienić nasze życie w pasmo trudnego do zniesienia i opornego na leki bólu. A zaczyna się bardzo niewinnie, bo od mrowienia w kończynach. Bardzo często bagatelizujemy mrowienie, mówiąc, że najwyraźniej przyczyną jego jest słabe krążenia, pozycja uniemożliwiająca przepływ krwi i tym podobne. Nic bardziej mylnego, mrowienie jest objawem ucisku kręgów na nerwy.

Ból nie wróży nic dobrego.

3

Gdy pojawia się ból, jest to znak, że z naszym kręgosłupem dzieje się coś niedobrego. Ból może pojawić się nagle na skutek wzmożonego wysiłku fizycznego, a czasem także po przebudzeniu. Jeżeli nie przechodzi po zwykłej maści przeciwbólowej i zmianie pozycji – trzeba zastanowić się nad jego przyczyną. Zdecydowanie najczęstszymi schorzeniami kręgosłupa są schorzenia związane z odcinkiem lędźwiowym, czyli tak zwana rwa kulszowa powstająca na skutek ucisku nerwu kulszowego. Objawia się ostrym paraliżującym bólem pleców i nóg, który uniemożliwia wstanie z łóżka i wykonanie jakiegokolwiek ruchu. Popularne są także schorzenia w odcinku szyjnym kręgosłupa, objawiające się przewlekłymi i silnymi bólami głowy, zawrotami i zaburzeniem przepływu krwi przez tętnice kręgowe. Na to schorzenie często cierpią osoby pracujące w fabryce, które są stale pochylone do przodu, a także osoby pracujące przy komputerze.

Kluczową kwestią w leczeniu tychże schorzeń jest rehabilitacja i fizjoterapia. Bardzo często konieczne jest także leczenie farmakologiczne, nigdy jednak nie powinno być ono jedynym środkiem walki z dolegliwościami. Rehabilitacja kręgosłupa polega przede wszystkim, na dedykowanych konkretnym odcinkom i schorzeniom masażach, zabiegach rozgrzewających i odprężających. Przede wszystkim jednak ważne jest aby chory zadbał o aktywność fizyczną i wzmocnił mięśnie podtrzymujące kręgosłup. Wiotkie mięśnie nie są w stanie utrzymać kręgosłupa w odpowiednim położeniu, staje się więc on niezwykle podatny na przeciążenia i nadwyrężenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *