Choroba zawodowa za biurkiem? Przedstawiamy zespół cieśni nadgarstka!

Urazy i schorzenia kończyn są równie częste, jak urazy kręgosłupa, a nawet i znacznie cięższe. Kończyny wykonują codziennie mnóstwo czynności, z których każda ma dla nich charakter obciążający. Oczywiście na pierwszym miejscu są tutaj nogi i stopy, które na skutek chodzenia lub biegania stają się podatne na przeciążenia. Ale nie tylko. Często także borykamy się ze schorzeniami stawów rąk, ale jeszcze częściej bagatelizujemy objawy ich przeciążeń, obarczając winą przemęczenie. Tymczasem okazuje się, że bagatelizowane przeciążenia stawów rąk mogą mieć poważne konsekwencje.

Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka jest spowodowany przewlekłym uciskiem na nerw pośrodkowy. Nerw pośrodkowy biegnie w kanale nadgarstka. Kanał ten jest dość ciasny i ograniczony od dołu i po bokach kościami a od góry – wiązadłem poprzecznym nadgarstka. Przy czym warto zauważyć, że aby doszło do tego bolesnego schorzenia, nie trzeba wcale doznać urazu mechanicznego. Wystarczy długotrwała rutynowa intensywna czynność związana z ruchem palców dłoni i samego nadgarstka taka, jak na przykład pisanie na komputerze, gra na instrumencie, układanie płytek, podnoszenie cegieł i operowanie nożyczkami krawieckimi. Wszystkie czynności, które angażują dłoń i wymagają precyzji pretendują do cieśni nadgarstka. Nadwyrężenie nadgarstka powoduje stan zapalny, który uciska nerw i ból gotowy.

Jak rozpoznać zespół cieśni nadgarstka?

5

Zespół cieśni nadgarstka występuje zazwyczaj w ręce dominującej, ze względu na to, że jest ona zawsze silniej eksploatowana i w związku z tym większa i bardziej umięśniona. Z początku pojawia się niewielki ból i drętwienie palców rąk. Są to zazwyczaj symptomy przez większość chorób bagatelizowane. Następnie pojawia się ostry przeszywający ból, który uniemożliwia podniesienie kubka z herbatą czy zawiązanie sznurowadeł. Ból szczególnie nasila się po nocy. Równocześnie z bólem i drętwieniem kończyn pojawia się także dość spore ograniczenie sprawności manualnej.

Jak leczyć?

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka to najczęściej środki przeciwzapalne, których zadaniem jest likwidacja ucisku na nerw i oczywiście leki przeciwbólowe. Leczenie jest konieczne, ponieważ przewlekły ucisk powoduje degenerację nerwu i stałe zaburzenia czucia oraz upośledzenie sprawności ręki. W niektórych sytuacjach leczenie cieśni nadgarstka odbywa się metodą chirurgiczną – przecina się wiązadło poprzeczne nadgarstka aby zwiększyć ilość przestrzeni w kanale nadgarstka.

6

Nie ma jednego jasnego sposobu na to, aby zapobiegać pojawieniu się zespołu cieśni nadgarstka. Rehabilitacji i fizjoterapeuci proponują proste ćwiczenia polegające na poruszaniu dłonią w górę i w dół a także rozszerzanie i łączenie palców dłoni. Poleca się także podczas pracy na komputerze wystrzegać się pozycji w których nadgarstek byłby nienaturalnie wygięty do góry (jest to pozycja, w której operujemy myszką komputera).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *