Nadwaga wrogiem stawów.

Nadwaga od lat jest uznawana za chorobę cywilizacyjną. I bardzo słusznie, bowiem otyłość jest zarówno chorobą samą w sobie, jak i przyczyną innych groźnych schorzeń. Otyłość to, jak mawiają eksperci, choroba ciała i duszy. Nietrudno więc dostrzec jak złożony i trudny w leczeniu jest to przypadek. Otyłość jest rozpatrywana nie tylko z punktu widzenia medycyny, ma także wymiar społeczny. Szczególnie zaś istotne znaczenie dla kondycji stawów i kręgosłupa.

Kiedy mówimy o otyłości?

4

O otyłości mówimy wtedy, kiedy nasz wskaźnik BMI znacznie przekracza normę. Wskaźnik ten został stworzony po to, aby pomóc ocenić prawidłową wagę. W jego wyznaczaniu bierze się pod uwagę wzrost, wagę, płeć i wiek badanego. Jeżeli wskaźnik przesuwa się ponad normę – mówimy o otyłości. Dietetycy i lekarze wyróżniają kilka stopni otyłości, poczynając od nadwagi aż po chorobliwą otyłość. W każdym z tych przypadków jednak zmiany w wadze są groźne dla zdrowia. Jako pierwsze reagują stawy i kręgosłup.

Pojawiają się bóle stawów i kręgosłupa.

3

Kręgosłup można z powodzeniem porównać do inteligentnego rusztowania, którego zadaniem jest utrzymywanie ciała w pozycji pionowej i podtrzymywanie mięśni wraz z wiązadłami. Jest to mechanizm z natury przystosowany do obciążeń, jednak posiadający także dość wąski zakres tolerancji. W przypadku, gdy masa ciała przekracza znacznie średnią, na kręgosłup wywierana jest znacznie większa siła niż jest on to w stanie znieść. Skutkiem tego są wszelkie zwyrodnienia spowodowane zacieśnianiem przestrzeni międzykręgowych. Powoduje to z kolei ucisk na nerwy i ból. Znacznym obciążeniom poddawane są także stawy kończyn dolnych a więc w szczególności kolana i biodra. To właśnie na nich spoczywa cały ciężar ciała, a do tego wykonują jeszcze ruchy i podlegają dodatkowym obciążeniom. Dlatego też u osób z nadwagą często diagnozowane są zwyrodnienia kolan i przypadki pęknięcia kości biodrowych. Obciążone do granic możliwości kości stają się słabe i łatwo ulegają złamaniom a stawy – skręceniom.

Walka z otyłością to nie tylko zapobieganie miażdżycy i chorobom serca, to przede wszystkim troska o stawy i życie bez bólu kręgosłupa. Jest o ból niezwykle dokuczliwy i trudny do pokonania nawet przy udziale silnych środków farmakologicznych. Dlatego też lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *