Płaskostopie – problem nie tylko samej stopy.

O płaskostopiu słyszał lub miał z nim do czynienia każdy z nas. To schorzenie bardzo często spotykane u dzieci, choć trzeba przyznać, ze coraz częściej borykają się z nim także osoby starsze, w szczególności otyłe. Płaskostopie to nie tylko defekt kosmetyczny ale także poważny problem o dość wyraźnych i uporczywych konsekwencjach. Dlatego jeżeli zauważyliśmy, że nasze stopy nie wyglądają tak, jak powinny, czym prędzej udajmy się do lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie do ortopedy.

Czy to rzeczywiście taki poważny problem?

1

Tak, ponieważ płaskostopie jest zniekształceniem stopy na skutek obniżenia się jej fizjologicznych sklepień. W efekcie tego kości stopy zamiast stykać się z podłożem w trzech punktach, dotykają go w całości. Stopa jest całkowicie płaska. Rzutuje to poważnymi konsekwencjami, zwłaszcza w okresie dziecięcym, kiedy układ kostny wciąż się intensywnie rozwija i kształtują się połączenia kostne. Efektem nieleczonego płaskostopia są przewlekłe stany zapalne torebek i wiązadeł stawowych stopy oraz paluch koślawy. To z kolei powoduje obrzęk, trudności w chodzeniu i staniu. Przede wszystkim zaś potworny ból.

Gdzie leży przyczyna płaskostopia?

Przyczyn płaskostopia może być wiele. Przede wszystkim jest to upośledzona praca mięśni: piszczelowego przedniego i tylnego, strzałkowych oraz podeszwowych, których zadaniem jest utrzymanie wysklepienia łuków stopy. W okresie dziecięcym do przyczyn doliczyć należy także wiotkość wiązadeł i torebek stawowych, w dorosłym – nadwagę i noszenie niewłaściwego obuwia.

Jak leczyć?

3

Leczeniem płaskostopia zajmuje się ortopeda. Polega ono przede wszystkim na gimnastyce stopy, a więc chodzeniu boso po różnych rodzajach podłoża: kamyki, piasek, podłoga, trawa, żwir. Do tego zaleca się także noszenie wkładki ortopedycznej w obuwiu. Zazwyczaj płaskostopie można wyleczyć stosując powyższe wskazówki. W ciężkich przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna. Na szczęście zdarzają się one rzadko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *