Rozwój medycyny na polu transplantologii

Rozwój medycyny na polu transplantologii

W ostatnich latach doszło do ogromnego rozwoju medycyny. Bardzo dobrze widać to na przykładzie transplantologii, która pozwala na ratowanie takich osób, które jeszcze do niedawna byli skazani na śmieć. Teraz lekarze są w stanie przeszczepiać sprawne organy, wymieniając w ten sposób te, które odmówiły posłuszeństwa. Dawniej osoby takie mogły żyć tylko w nielicznych przypadkach, ale wiązało się to np. z podłączeniem na stałe do maszyny lub też koniecznością robienia dializ (w przypadku niesprawnych nerek). Obecnie taka osoba może wrócić do pełnej sprawności jeżeli zostanie poddana operacji transplantologii.

Różne formy przeszczepów

Takie przeszczepy mogą być dokonywane np. od osób zmarłych. W ten sposób pozyskuje się organy, które nie występują podwójnie i są niezbędne do życia np. serce. Jeżeli jednak bez jednego organu można żyć to rozważa się możliwość przeprowadzenia zabiegu od osoby żywej. Najczęściej jest to osoba z rodziny, a to głównie za sprawą zgodności tkankowej. Przeszczepiane są również tkanki, które są odnawialne jak np. szpik kostny (w ten sposób możliwe jest leczenie np. białaczki).

Na stole operacyjnym (pixabay.com)
Na stole operacyjnym (pixabay.com)

Rozwój medycyny w kolejnych latach

Wykonuje się również transplantację od innych gatunków. Tak naprawdę jest to spotykane przy zastawkach serca, które są przeszczepiane od świń. Daje to bardzo dobre efekty i pozwala o wiele dłuższe i bardziej komfortowe życie niż w przypadku stosowania rozwiązań syntetycznych. Jak widać medycyna rozwinęła się w dużym stopniu a to jeszcze nie koniec. Każdego roku pojawiają się coraz to nowsze lekarstwa, które pozwalają na uniknięcie lub zminimalizowanie ryzyka odrzucenia przeszczepu przez organizm.

Dawid Wysocki
Dawid Wysocki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *