Sprzęt ortopedyczny dla osób niepełnosprawnych

W naszym społeczeństwie żyje bardzo wiele osób, które pod pewnymi względami są niepełnosprawne. Nie zawsze jesteśmy to w stanie zauważyć, bo i takie osoby bardzo często chowają się ze swoimi problemami. Mimo wszystko są oni w naszym społeczeństwie, czego należy mieć świadomość. Wiele osób jest niesprawnych okresowo np. po wypadku lub też po przebytej operacji ortopedycznej. W takim przypadku kończyna musi być odpowiednio stabilizowana, aby niemożliwe było wykonanie zbyt gwałtownego ruchu. W początkowych tygodniach stosuje się pełne usztywnienie np. w postaci szyny. Z czasem jednak wprowadza się pewną możliwość poruszania kończyna, ale tylko w ograniczonym zakresie. W takim przypadku stosuje się ortezy, które są w stanie ustabilizować rękę lub nogę i jednocześnie zabezpieczyć je przed zbyt gwałtownym ruchem. Dzięki temu osoba odzyskuje pewną mobilność, ale bez ryzykowania, że dojdzie do przeciążenia i odnowienia urazu. Okres noszenia takich ortez jest różny, ale zawsze kończy się to ich ściągnięciem.

Protezy kończyn

Inaczej jest w przypadku protez, które nie są stosowane tymczasowo, ale na stałe. Używane są one przez osoby po amputacjach lub też przez ludzi, którzy od urodzenia nie mieli wykształconej kończyny. Dzięki nim są w stanie zachować zdecydowanie większą sprawność i samodzielność. Szczególnie duże znacznie mają protezy nóg, ponieważ pozwalają one na poruszanie się w całkowicie normalny sposób. Nie ma konieczności korzystania z wózka inwalidzkiego lub też z kuli inwalidzkich. Ponadto daje to poczucie pewności osobom niepełnosprawnym – są w stanie zamaskować swoją ułomność, co często jest dla nich przełomowe. Szczególnie jeżeli do utraty kończyny doszło w wyniku wypadku i dana osoba nie jest w stanie pogodzić się z zaistniałą sytuacją. Występuje też wiele innych wad ortopedycznych, które również wymagają specjalnego traktowania. Na przykład osoby mające kończyny dolne różnej długości. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, ale problem jest na tyle istotny, że konieczne jest stosowanie specjalnego rodzaju obuwia.

Kula inwalidzka (pixabay.com)
Kula inwalidzka (pixabay.com)

Obuwie ortopedyczne

Są to buty, które mają podwyższaną podeszwę, dzięki czemu możliwe jest kompensowanie długości nóg. Dzięki temu taka osoba jest w stanie poruszać się normalnie, bez utykania. Dzięki takiemu specjalistycznemu sprzętowi ortopedycznemu osoby chore są w stanie powrócić do sprawności – niekoniecznie do pełnej, ale przynajmniej częściowej. Warto jest więc dowiadywać się z jakiego sprzętu można korzystać, aby poprawić jakość życia osoby niepełnosprawnej. Technika posuwa się do przodu i dzięki temu mamy możliwość korzystania z coraz doskonalszych protez i sprzętu ortopedycznego. Takie przedmioty można zakupić w specjalnych sklepach medycznych lub też przez internet. Dzięki temu jesteśmy w stanie zdecydowanie ograniczyć koszty i kupić wyposażenie, które będzie spełniało wszystkie nasze wymagania jakościowe.

Sprzęt ortopedyczny jest możliwy do nabycia w: http://sprzetortopedycznywroclaw.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *