Stres poważnym wrogiem dla zdrowia

Obecnie na każdym kroku spotykamy się z sytuacjami stresowymi. Głównie przez obowiązki o których musimy pamiętać. Pierwsze kontakty ze stresem prawdopodobnie pojawiają się w okresie szkolnym, gdy dziecko zaczyna się martwić o swoje oceny. Wraz z wiekiem na głowę spada nam coraz więcej obowiązków przez co pojawia się więcej sytuacji stresowych. Sam stres jest reakcją obronną organizmu na bodziec którym może być każda sytuacja nerwowa. Przykładowo może to być zła ocena w szkole lub jakaś kłótnia z bliską osobą.

Naturalna bariera

Każdy człowiek ma swego rodzaju barierę stresową. Jeżeli poziom stresu nie przekroczy tej bariery to można jeszcze z tym walczyć bez gorszych konsekwencji. Głównymi objawami stresu jest charakterystyczny ucisk w gardle, ogólne rozdrażnienie i brak logicznego myślenia. Osoba zestresowana jedyne o czym pragnie to uwolnić się z sytuacji, co bardzo często jest niemożliwe. Czasami dochodzi też do bardziej poważnych konsekwencji takich jak omdlenia. Tego typu omdlenie samo w sobie nie jest szczególnie groźne ponieważ osoba zazwyczaj budzi się już kilka sekund po utraceniu przytomności. Jednak jak to bywa przy omdleniu, upadek jest niekontrolowany i może zagrażać zdrowiu. Osoby skazane na długotrwały stres są przemęczone i wzrasta u nich ryzyko poważnych chorób. Głównie narażony jest układ krwionośny i samo serce. Znacząco wzrasta ryzyko zawału.

praca 6 (pixabay.com)

Jak sobie radzić?

Każdy może szukać własnego rozwiązania na radzenie sobie ze stresem. Chociaż może to być problematyczne, ponieważ są to chwile w których często nie ma wolnej ręki. Podstawowym sposobem na walkę ze stresem jest skupienie się na czymś ciekawym lub czymś co pomoże odciąć się od problemu jeżeli jest tylko taka możliwość. Można przeczytać jakiś ciekawy artykuł w gazecie, obejrzeć film, czy zadzwonić do kogoś bliskiego. To nie gwarantuje rozwiązania problemu, ale może pomóc w jakimś stopniu. Jeżeli już wszystkie domowe sposoby zawiodą, to trzeba udać się po pomoc do specjalisty. Psycholog będzie najbardziej sensownym rozwiązaniem. Osoby na tym stanowisku doskonale znają problemy człowieka i pomagają osobom cierpiącym przez stres.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *