Częste kontuzje i ich leczenie

Nawet jeśli nie uprawiamy żadnego sportu to może nas spotkać kontuzja, szczególnie podczas zimy, kiedy chodniki są oblodzone. Część kontuzji jest na tyle poważna, że powinniśmy udać się do lekarza. Jednak część urazów możemy bez problemu leczyć w domu. Jak to zrobić?

Kontuzje do leczenia w domu

Po upadku często pojawiają się stłuczenia, które są następstwem uszkodzenia tkanek miękkich a objawiają się narastającym bólem i krwiakiem. Wystarczy ochłodzić stłuczone miejsce i kilka razy dziennie smarować się żelami przeciwbólowymi. Podobną kontuzją może być skręcenie kostki. Jeśli ból nie przeszkadza w chodzeniu to wystarczy na jakiś czas lekko usztywnić nogę i przykładać chłodne kompresy do kostki. Z kolei osobom nieaktywnym fizycznie może przydarzyć się nadciągnięcie ścięgien. Do ich leczenia należy ograniczyć ruch w kontuzjowanej kończynie oraz stosować zimne okłady i maści przeciwbólowe.

Kontuzje wymagające interwencji lekarskiej

Nie wszystkie kontuzje da leczyć się w domu, niektóre wymagają szybkiej interwencji lekarskiej. Przykładem może tu być poważne naderwanie lub zerwanie więzadeł. Ortopeda może unieruchomić kończynę w celu leczenia naderwanego więzadła, jednak zerwane więzadło wymaga przeprowadzenia operacji. Kolejną poważną kontuzją może być zwichnięcie stawu barkowego, które polega na przemieszczeniu się kości względem siebie. W takim przypadku należy jak najszybciej udać się do ortopedy.

Podsumowując

Kontuzje od czasu do czasu się zdarzają, więc warto wiedzieć jak sobie z nimi radzić. Jeśli podejrzewamy, że nasza kontuzja może być poważna to należy udać się do lekarza, który to oceni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *