Jak prawidłowo korzystać ze stetoskopu?

Stetoskop jest jednym z podstawowych narzędzi niemal każdego lekarza i jest on ciągle w użyciu, dlatego należy o niego dbać. Ten przyrząd należy odpowiednio czyścić, nosić oraz przechowywać w odpowiednich miejscach, gdyż stosunkowo łatwo go uszkodzić. Jak prawidłowo posługiwać się stetoskopem?

Dezynfekcja i odpowiednie noszenie

Pierwszą ważną kwestią jest odpowiednia higiena stetoskopu, gdyż używa się go często do badania różnych osób. Dlatego trzeba regularnie i jak najczęściej dezynfekować alkoholem części stetoskopu dotykające ciała pacjenta. Kolejną ważną kwestią jest odpowiednie noszenie stetoskopu. Nie można go nosić na gołej szyi, gdyż przy długotrwałym noszeniu go w ten sposób pęknie. Powinno się go nosić w fartuchu lub na kołnierzu koszuli.

Konserwacje i naprawy

Może wydarzyć się sytuacja, że pomimo dbania o nasz stetoskop może on ulec uszkodzeniu. Ma on jednak dość prostą budowę, dlatego podstawowe naprawy możemy wykonać sami przy wykorzystaniu specjalnego zestawu naprawczego do stetoskopów. Jednak bardziej skomplikowane naprawy oraz regularne przeglądy stetoskopu powinno się zlecić firmie zajmującej się serwisowaniem stetoskopów. Jeśli jednak o stetoskop się dba, to wizyty w serwisie można ograniczyć do minimum.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *