Czym jest histologia?

Ludzki organizm jest bardzo skomplikowany, z tego właśnie powodu istnieje wiele dziedzin medycyny, które diagnozują i leczą choroby ludzkiego ciała. Jedną z takich dziedzin jest histologia. Czym dokładnie zajmuje się ta dziedzina medycyny i jakiego rodzaju choroby diagnozuje i pomaga leczyć?

Czym jest histologia?

Histologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się budową i funkcjami tkanek, a od anatomii różni się tym, że bada się te narządy pod mikroskopem. Wykrywanie przyczyn chorób pod mikroskopem nosi nazwę histopatologii i jest ściśle powiązane z histologią. Książki medyczne obejmujące zagadnienia z histologią zawierają także informacje o cytologii i embriologii, które również obejmuje ta dziedzina medycyny.

Choroby związane z histologią

Jedną z najgroźniejszych chorób jakie wykrywa histologia są zmiany nowotworowe skóry, a w połączeniu z onkologią jest wykorzystywana do jej leczenia. Oprócz tego histologia zajmuje się także wszystkimi nieprawidłowościami związanymi z mikroskopowym rozwojem tkanek oraz chorobami, które może obejmować. Lekarz zajmujący się histologią musi mieć szeroką wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat wszelkich zmian mikroskopowych w tkankach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *